EEU-FC1V151B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-FC1V151B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
555mA @ 100kHz
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Through Hole
Series :
FC
Lead Pitch :
5mm
Height :
11.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Diameter :
8mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Ripple Current :
555mA
Ripple Current @ Low Frequency :
360.8mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Impedance :
117mOhm
Leakage Current :
0.0525mA
Multilayer :
No
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.12
ESR (Equivalent Series Resistance) :
117mOhm
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
Aluminum
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
EEU-FC1V151B
Panasonic EEU-FC1V151B
FC 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 555mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can