EEU-EB1C222B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-EB1C222B
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
25mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
5mm
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Diameter :
12.5mm
Life (Hours) :
10000 hours
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
706mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Series :
EB
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.352mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Ripple Current :
706mA
Tan Delta :
0.27
Lead Diameter :
600 µm
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
2200µF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency :
811.9mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
EEU-EB1C222B
Panasonic EEU-EB1C222B
EB 2200μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 706mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can