EET-UQ2V681KA
Mfr.Part #
EET-UQ2V681KA
Description
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.46356mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Diameter :
30mm
Ripple Current :
2.96A
Dissipation Factor :
15 %
Capacitance :
680μF
TS-UQ
Resistance :
293mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
293mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.96A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.144A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
EET-UQ2V681KA
Panasonic EET-UQ2V681KA
TS-UQ 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.96A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In