EEE-TG1J220P
Mfr.Part #
EEE-TG1J220P
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Stock
800
In Stock :
800
Capacitance :
22µF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
63V
Lead Free :
Lead Free
Published :
2011
Dissipation Factor :
0.12 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Length :
10mm
Height :
10.2mm
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
100mA @ 100kHz
Width :
8.3mm
Size Code :
3333
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Mount :
PCB, Surface Mount
Dielectric Material :
Aluminum
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
100mA
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.01386mA
Voltage - Rated DC :
63V
Diameter :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 15 INCH
Ripple Current (AC) :
100mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Datasheets
EEE-TG1J220P
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TG1J220P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:63V, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~125°C, EEE-TG1J220P pinout, EEE-TG1J220P datasheet PDF, EEE-TG1J220P amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-TG1J220P ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-TG1J220P
TG 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 100mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD