EEE-HBJ152UAP
Mfr.Part #
EEE-HBJ152UAP
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Width :
10.3mm
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Leakage Current :
0.0945mA
Capacitance :
1500μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
6.3V
Tan Delta :
0.5
Terminal Finish :
TIN/TIN BISMUTH
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 15 INCH
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
493mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
290mA @ 120Hz
Ratings :
AEC-Q200
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
10.3mm
Datasheets
EEE-HBJ152UAP
Panasonic EEE-HBJ152UAP
HB 1500μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD