EEE-FT1E471AL
Mfr.Part #
EEE-FT1E471AL
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Stock
645
In Stock :
645
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
Polar
Mounting :
Surface Mount
Brand :
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
ESR (Ohm) :
0.08
Ripple Current :
850mA
Capacitance Value :
470uF
ESR :
0.08Ohm
ECCN (US) :
EAR99
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Length :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Series :
FT-HF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
20%
Size (mm) :
8 X 10.2
Product Diameter (mm) :
8
IL (uA) :
117.5@2Min
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage :
25Vdc
Capacitance Tolerance :
± 20%
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Diameter :
8 mm
Product Weight (g) :
0.88
Product Width :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height (mm) :
10.2
Product Height :
10.2mm
Construction :
Cylindrical
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
HTS :
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
470µF
Length :
10.2 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Lifetime (h) :
2000
IR (mA) :
850
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Type :
Electrolytic
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
EEE-FT1E471AL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FT1E471AL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Type:Electrolytic, EEE-FT1E471AL pinout, EEE-FT1E471AL datasheet PDF, EEE-FT1E471AL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FT1E471AL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FT1E471AL
FT-HF 470µF Capacitor 20% Tape and Reel 850mA