EEE-FPV391UAL
Mfr.Part #
EEE-FPV391UAL
Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V SMD
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Product Height (mm) :
10.2
Lifetime (h) :
Ripple Current @ High Frequency :
850 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
552.5 mA @ 120 Hz
ESR :
80 mOhms
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
Diameter :
10 mm
Tolerance :
20%
Voltage :
35VDC
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance Value :
390uF
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
IR (mA) :
850
Surface Mount Land Size :
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
EEE-FPV
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
IL (uA) :
136.5@2Min
- 55 C
Voltage - Rated :
35 V
Size / Dimension :
0.394 Dia (10.00mm)
Product Weight (g) :
1.29
Series :
FP(A)-HF
Length :
10.9 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Size (mm) :
10 X 10.2
Capacitance :
390 uF
Product :
Low ESR Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
ESR (Ohm) :
0.08
Product Diameter (mm) :
10
Ripple Current :
850 mA
Datasheets
EEE-FPV391UAL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FPV391UAL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:35VDC, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Electrolytic, EEE-FPV391UAL pinout, EEE-FPV391UAL datasheet PDF, EEE-FPV391UAL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FPV391UAL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FPV391UAL
FP(A)-HF 390 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 850 mA 0.394 Dia (10.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD