EEE-FPC220UAR
Mfr.Part #
EEE-FPC220UAR
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Stock
42
In Stock :
42
Aluminum Electrolytic Capacitors
Width :
4.3mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
22µF
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
Flat
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
850mOhm @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Published :
2009
Size Code :
1717
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
16V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
5.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FP
Leakage Current :
0.00352mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
104mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 100kHz
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Datasheets
EEE-FPC220UAR
Panasonic EEE-FPC220UAR
FP 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD