EEE-FN0J680UR
Mfr.Part #
EEE-FN0J680UR
Package / Case
SMD,4x5.8mm
Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q200
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Product Width :
4 X 5.8
Operating Temp Range :
-40C to 105C
Brand :
Polarity :
Polar
Subcategory :
Capacitors
Length :
5.8 mm
Product Height (mm) :
5.8(mm)
ESR :
1.35 mOhm
Termination Style :
Not Required
Tolerance :
20 %
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Rad Hardened :
No
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Size (mm) :
4 X 5.8
Type :
Electrolytic
Product :
High Temp Electrolytic Capacitors
Product Length :
Tolerance (+ or -) :
20%
Capacitance :
68 uF
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
SMD,4x5.8mm
Lead Spacing (nom) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Height :
5.8mm
Product Length (mm) :
DCL :
4.28@2MIN(uA)
Construction :
Cylindrical
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Diameter :
4 mm
Capacitance Tolerance :
20%
Failure Rate :
Not Required
Series :
FN-V High
Seated Plane Height :
Lifetime :
2000(hr)
Voltage :
6.3VDC
Wire Form :
Mounting Style :
Surface Mount
Ripple Current :
90 mA
Product Diameter (mm) :
4(mm)
Datasheets
EEE-FN0J680UR
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN0J680UR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Electrolytic, Package / Case:SMD,4x5.8mm, Voltage:6.3VDC, EEE-FN0J680UR pinout, EEE-FN0J680UR datasheet PDF, EEE-FN0J680UR amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FN0J680UR ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.