EEE-FKE101XAL
Mfr.Part #
EEE-FKE101XAL
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Product Length :
Base Product Number :
EEE-FKE
Applications :
Automotive, High Temperature Reflow
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Subcategory :
Capacitors
Type :
Electrolytic
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Capacitance Value :
100uF
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
2
Product Weight (g) :
0.44
Diameter :
6.3 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Lifetime (h) :
Length :
7.7 mm
Series :
FK(A)-HF
Size (mm) :
6.3 X 7.7
Polarity :
Polar
Ripple Current :
280mA
IR (mA) :
280
Product Width :
Capacitance Tolerance :
± 20%
Mounting :
Surface Mount
Maximum Impedance (Ohm) :
0.34@20°C@10kHz
Qualification :
AEC-Q200
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
280 mA @ 100 kHz
Impedance :
340 mOhms
Size / Dimension :
0.248 Dia (6.30mm)
RoHS :
Details
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
ESR :
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Ripple Current @ Low Frequency :
182 mA @ 120 Hz
Product Diameter (mm) :
6.3
IL (uA) :
25@2Min
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Termination Style :
SMD/SMT
Product Height :
7.7mm
Capacitance :
100μF
Packaging :
Tape and Reel
Construction :
Cylindrical
Product Height (mm) :
7.7
Voltage :
25Vdc
Brand :
Surface Mount Land Size :
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
20%
Product Type :
Electrolytic Capacitors
HTS :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
25 V
Product :
Low Impedance Electrolytic Capacitors
Datasheets
EEE-FKE101XAL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FKE101XAL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Electrolytic, Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, EEE-FKE101XAL pinout, EEE-FKE101XAL datasheet PDF, EEE-FKE101XAL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FKE101XAL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FKE101XAL
FK(A)-HF 100µF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 280mA 0.248 Dia (6.30mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD