EEE-FK1A331GL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEE-FK1A331GL
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
160 mOhms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
10.2
Type :
Electrolytic
HTS :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Ratings :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Diameter :
8 mm
Product Diameter (mm) :
8
Product Weight (g) :
0.88
Ripple Current @ Low Frequency :
450 mA @ 120 Hz
IL (uA) :
33@2Min
Series :
FK-HF
Polarization :
Polar
Construction :
Cylindrical
Voltage :
10VDC
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
20%
Maximum Impedance (Ohm) :
0.16@20°C@10kHz
Ripple Current @ High Frequency :
600 mA @ 100 kHz
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.315 Dia (8.00mm)
Product Status :
Active
Applications :
Automotive
Mounting :
Surface Mount
Lifetime (h) :
Size (mm) :
8 X 10.2
Qualification :
AEC-Q200
Capacitance :
330 uF
Base Product Number :
EEE-FK
Height - Seated (Max) :
0.413 (10.50mm)
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Capacitance Value :
330uF
Length :
10.2 mm
Surface Mount Land Size :
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)
Packaging :
Tape and Reel
ESR (Equivalent Series Resistance) :
ESR :
160 mOhms
Voltage - Rated :
10 V
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product :
Low Impedance Electrolytic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
IR (mA) :
600
Ripple Current :
600 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
EEE-FK1A331GL
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FK1A331GL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Electrolytic, Voltage:10VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, EEE-FK1A331GL pinout, EEE-FK1A331GL datasheet PDF, EEE-FK1A331GL amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEE-FK1A331GL ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEE-FK1A331GL
FK-HF 330 uF Capacitor 20% Tape and Reel Surface Mount 600 mA 0.315 Dia (8.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD