EEA-GA1V150H
Mfr.Part #
EEA-GA1V150H
Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL
Diameter :
6.3mm
Ripple Current :
50mA
Lead Pitch :
2.5mm
Tan Delta :
0.13
Ripple Current @ High Frequency :
77.5mA @ 100kHz
Radiation Hardening :
No
Published :
Height :
7mm
Voltage - Rated DC :
35V
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Leakage Current :
5.3μA
Capacitance :
15μF
Ripple Current @ Low Frequency :
50mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
EEA-GA1V150H
Panasonic EEA-GA1V150H
GA 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 50mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can