EDZVT2R16B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDZVT2R16B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 16V 150MW EMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Reference Voltage :
16V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Number of Elements :
1
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
150mW
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Impedance-Max :
50Ohm
Zener Voltage :
16V
Terminal Form :
Flat
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Published :
Number of Pins :
REACH SVHC :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
50Ohm
Working Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
EDZVT2R16B
ROHM Semiconductor EDZVT2R16B
ZENER DIODE 50Ohm ±2% 16V 100nA @ 12V -55°C~150°C 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
EDZVT2R16B Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 12V.A maximum reverse leakage current is reached at 100nA.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
EDZVT2R16B Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA