EDZVFHT2R4.7B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDZVFHT2R4.7B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 4.65V 150MW EMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Operating Temperature :
150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
100Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
Flat
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Reference Voltage :
4.7V
Number of Pins :
2
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.65V
Diode Element Material :
SILICON
REACH SVHC :
Unknown
Zener Voltage :
4.7V
Max Power Dissipation :
150mW
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2.15%
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2µA @ 1V
Working Test Current :
5mA
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Dynamic Impedance-Max :
100Ohm
Additional Feature :
High Reliability
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
EDZVFHT2R4.7B
ROHM Semiconductor EDZVFHT2R4.7B
ZENER DIODE 100Ohm ±2.15% 4.7V 2μA @ 1V 150°C TJ 150mW 2 Terminations SC-79, SOD-523
EDZVFHT2R4.7B Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 2μA @ 1V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
EDZVFHT2R4.7B Features
reverse leakage current of 2μA @ 1V
2μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA