EDZ1710/10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDZ1710/10
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Material :
Copper Tin Alloy
Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Color :
Green
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage :
300V
Number of Levels :
1
Number of Positions :
10
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Type :
Plug, Female Sockets
Width :
10.4mm
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Lead Pitch :
3.81mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
19.1mm
Series :
EDZ1710
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Screw
Mount :
Free Hanging
Pitch :
0.150 3.81mm
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Wire Strip Length :
7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
Current :
8A
Datasheets
EDZ1710/10
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. EDZ1710/10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Voltage:300V, Type:Plug, Female Sockets, EDZ1710/10 pinout, EDZ1710/10 datasheet PDF, EDZ1710/10 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. EDZ1710/10 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
On-Shore Technology, Inc. EDZ1710/10
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets EDZ1710 Polyamide (PA), Nylon Copper Tin Alloy
EDZ1710/10 Overview
EDZ1710/10 Features
EDZ1710 series
EDZ1710/10 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
EDZ1710/10 Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM