EDT476M025A9HAA
Mfr.Part #
EDT476M025A9HAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
25V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
100mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
EDT476M025A9HAA
KEMET EDT476M025A9HAA
EDT 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD