EDT336M035S9HAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDT336M035S9HAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
100mA @ 100kHz
Series :
EDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
35V
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Capacitance :
33μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
EDT336M035S9HAA
KEMET EDT336M035S9HAA
EDT 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD