EDSTLZ955/10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDSTLZ955/10
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0, PA/PBTP
Width :
8.4mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
50.8mm
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height :
12mm
Voltage :
300V
Series :
EDSTLZ955
Number of Levels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Method :
Connector
Safety Approval :
CUL; UL; VDE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Ways :
10
Number of Decks :
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.154 3.90mm
Number of Positions :
10
Lead Pitch :
5.08mm
Pitch :
0.200 5.08mm
Current :
15A
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Tail Length :
0.154 3.90mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Header Orientation :
Vertical
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Mounting Type :
Solder
Datasheets
EDSTLZ955/10
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ955/10 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side), Mounting Type:Solder, EDSTLZ955/10 pinout, EDSTLZ955/10 datasheet PDF, EDSTLZ955/10 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ955/10 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
On-Shore Technology, Inc. EDSTLZ955/10
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Solder Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) EDSTLZ955 Polyamide (PA), Nylon
EDSTLZ955/10 Overview
Solder is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the EDSTLZ955 Series, it can be found in this category.There are also other features such as STANDARD: UL 94V-0, PA/PBTP, to name only a few.In this case, Through Hole mounts the part.The device is operating at -30°C~105°C Operating Temperature.There are a lot of similarities between this part and other Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) products.
EDSTLZ955/10 Features
EDSTLZ955 series
EDSTLZ955/10 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
EDSTLZ955/10 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM