EDSTL140/24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDSTL140/24
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Plating :
Tin
Length :
120mm
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.197 5.00mm
Number of Levels :
1
Color :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
10A
Voltage :
300V
Width :
12.5mm
Header Orientation :
90°, Right Angle
Contact Tail Length :
0.346 8.80mm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
Header, Male Pins, Unshrouded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Material :
Copper Zinc Alloy
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Insulation Height :
0.346 8.80mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Solder
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
EDSTL140
Datasheets
EDSTL140/24
Introducing Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. EDSTL140/24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Type:Header, Male Pins, Unshrouded, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Solder, EDSTL140/24 pinout, EDSTL140/24 datasheet PDF, EDSTL140/24 amp .Beyond Headers, Plugs and Sockets On-Shore Technology, Inc. EDSTL140/24 ,we also offer 1984028, TJ0211530000G, 1945151, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Solder Header, Male Pins, Unshrouded EDSTL140 Copper Zinc Alloy
EDSTL140/24 Overview
EDSTL140/24 Features
EDSTL140 series
EDSTL140/24 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
EDSTL140/24 Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM