EDP125-280-MB1-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDP125-280-MB1-110
Manufacturer
Astrodyne TDI
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 28V 125W
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Product Category :
Current - Output (Max) :
4.5A
Size / Dimension :
6.00" L x 2.48" W x 1.50" H (152.4mm x 63.0mm x 38.0mm)
Region Utilized :
International
Efficiency :
Level VI
Voltage - Output :
28V
Standard Number :
60601-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts) :
125 W
Voltage - Input :
80 ~ 264 VAC
Approval Agency :
CB, CE, cTUVus, FCC, TUV
Input Connector :
IEC 320-C14
Base Product Number :
EDP125
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Package :
Box
Cord Length :
48" (1.22m)
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Form :
Desktop (Class I)
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C
Weight :
1.05 lbs (475.00 g)
Polarization :
Positive Center
Input Type :
Cord (Sold Separately)
No Load Power Consumption :
210mW (Max)
Product Status :
Active
Series :
EDP125 (125W)