EDK227M035A9MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDK227M035A9MAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
23 Weeks
Leakage Current :
77μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
8mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
EDK
Ripple Current :
310mA
Capacitance :
220μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
10.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Dissipation Factor :
14 %
Voltage - Rated DC :
35V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.394W 8.30mmx10.00mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Datasheets
EDK227M035A9MAA
KEMET EDK227M035A9MAA
EDK 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 310mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD