EDH337M6R3S9MAA
Mfr.Part #
EDH337M6R3S9MAA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
44 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polar
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
290mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
362.5mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
330µF
Voltage - Rated :
6.3V
Datasheets
EDH337M6R3S9MAA
KEMET EDH337M6R3S9MAA
EDH 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD