EDH107M035A9MAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EDH107M035A9MAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
EDH
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Capacitance :
100μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 10kHz
HTS Code :
Published :
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
44 Weeks
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
EDH107M035A9MAA
KEMET EDH107M035A9MAA
EDH 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD