ED3191/10-KD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ED3191/10-KD
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLOCK 10POS 2.5MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Voltage :
150V
Height :
11.6mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Length :
27mm
Lead Pitch :
3.5mm
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Wire Gauge :
20-28 AWG
Number of Pins :
10
Number of Positions Per Level :
10
Width :
12.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Number of Rows :
1
Number of Positions :
Current :
4A
Min Operating Temperature :
-30°C
Housing Color :
Grey
Pitch :
0.098 2.50mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Screwless
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Copper
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Interlocking (Side), Lever Actuated
Series :
ED3191
Mating Orientation :
Angled
Positions Per Level :
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Levels :
1
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color :
Gray, Slate
Plating :
Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ED3191/10-KD
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. ED3191/10-KD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:150V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Number of Pins:10, Mounting Type:Through Hole, ED3191/10-KD pinout, ED3191/10-KD datasheet PDF, ED3191/10-KD amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. ED3191/10-KD ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.098 2.50mm Gray, Slate Bulk Polyamide (PA), Nylon Through Hole Angled Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 20-28 AWG ED3191
ED3191/10-KD Overview
Through Hole indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the ED3191 Series.It is equipped with 10 pins.Use it below 105°C.A minimum temperature of -30°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Interlocking (Side), Lever Actuated makes it more powerful.By Through Hole, the part is mounted.Operating temperature is set to -30°C~105°C.
ED3191/10-KD Features
ED3191 series
ED3191/10-KD Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
ED3191/10-KD Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100