ECS-73-18-18-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECS-73-18-18-TR
Manufacturer
ECS Inc. International
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
Manufacturer :
ECS Inc. International
Product Category :
Crystals
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Load Capacitance :
18pF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Tolerance :
0.003%
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
11.811mm
Operating Mode :
Fundamental
Series :
CSM-12
Frequency Stability :
±100ppm
Width :
5.5mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Type :
MHz Crystal
Frequency :
7.3728MHz
Size / Dimension :
0.465Lx0.217W 11.80mmx5.50mm
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
2.4892mm