ECS-160-20-4X
Mfr.Part #
ECS-160-20-4X
Package / Case
HC-49/US
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
Stock
318
In Stock :
318
Packaging :
Bulk
Tolerance :
0.003%
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.447Lx0.183W 11.35mmx4.65mm
Series :
HC-49USX
Operating Temperature :
-10°C~70°C
Type :
MHz Crystal
Height :
3.5052mm
Pbfree Code :
yes
Frequency Stability :
±50ppm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Mode :
Fundamental
Load Capacitance :
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40Ohm
Frequency :
16MHz
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Package / Case :
HC-49/US
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
49
Frequency Tolerance :
±30ppm