ECQ-V1J564JM
Mfr.Part #
ECQ-V1J564JM
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Width :
4.9mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
PET
Radiation Hardening :
No
Height :
14mm
Capacitance :
0.56μF
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.402Lx0.193W 10.20mmx4.90mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
ECQ-V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
10.2mm
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
63V