ECQ-V1J474JM
Mfr.Part #
ECQ-V1J474JM
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL
2
Lead Length :
20mm
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
500 µm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PET
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
63V
Mount :
PCB, Through Hole
Contact Plating :
Tin
Published :
Voltage - Rated AC :
63V
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Height :
9mm
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Termination :
PC Pins
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.47µF