ECQ-V1J224JM
Mfr.Part #
ECQ-V1J224JM
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
63V
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.22µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
HTS Code :
Size / Dimension :
0.402Lx0.138W 10.20mmx3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Series :
ECQ-V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Length :
10.2mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
PC Pins
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
3.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
7.5mm