ECQ-V1J153JM3
Mfr.Part #
ECQ-V1J153JM3
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 63VDC RADIAL
Size / Dimension :
0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
Lead Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Series :
ECQ-V
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric :
PET
Lead Diameter :
500 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Width :
3.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Height :
10.8mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
0.015µF
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%