ECQ-V1J124JM3
Mfr.Part #
ECQ-V1J124JM3
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC RADIAL
Size / Dimension :
0.295Lx0.150W 7.50mmx3.80mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
EAR99
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.12μF
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Dielectric :
PET
Pbfree Code :
yes
Width :
3.8mm
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Packing Method :
Ammo Pack
Size Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Lead Pitch :
5mm
Height :
11mm
Voltage - Rated DC :
63V