ECQ-V1J103JM3
Mfr.Part #
ECQ-V1J103JM3
Description
CAP FILM 10000PF 5% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Packing Method :
Ammo Pack
Dissipation Factor :
1 %
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECQ-V
JESD-609 Code :
e3
Published :
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
63V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
HTS Code :
Radial
Width :
3.2mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Capacitance :
10000pF
Height :
10.8mm
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm