ECQ-V1H824JL
Mfr.Part #
ECQ-V1H824JL
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Capacitance :
0.82µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.268W 7.30mmx6.80mm
Lead Length :
20mm
Package / Case :
Radial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
50V
Height :
10mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
5mm
Lead/Base Style :
Straight
Number of Pins :
500 µm
Contact Plating :
Tin
RoHS Compliant
Depth :
6.8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
PET
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECQ-V
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm