ECQ-V1H684JLW
Mfr.Part #
ECQ-V1H684JLW
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.256W 7.30mmx6.50mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
PET
JESD-609 Code :
e3
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Capacitance :
0.68µF
Height :
14mm
Length :
7.3mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Size Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
ECQ-V
Published :
Lead Pitch :
5mm