ECQ-V1H564JLW
Mfr.Part #
ECQ-V1H564JLW
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 50VDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
5mm
Size Code :
Height :
14mm
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
7.3mm
Width :
5.8mm
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.287Lx0.228W 7.30mmx5.80mm
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
0.56μF