ECQ-V1H473JL2
Mfr.Part #
ECQ-V1H473JL2
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL
Polyester, Metallized - Stacked
Depth :
3.2mm
Length :
7.3mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Box (TB)
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Capacitance :
0.047µF
Lead Pitch :
5mm
Radial
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Contact Plating :
Tin
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Straight
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
5mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.126W 7.30mmx3.20mm