ECQ-V1H394JL9
Mfr.Part #
ECQ-V1H394JL9
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 50VDC RADIAL
Film Capacitors
Length :
7.3mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
PET
Capacitance :
0.39µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
e3
Depth :
5.7mm
Height Seated (Max) :
0.445 11.30mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
500 µm
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Published :
Size / Dimension :
0.287Lx0.224W 7.30mmx5.70mm
Height :
11.3mm