ECQ-V1H184JL9
Mfr.Part #
ECQ-V1H184JL9
Description
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC RADIAL
Capacitance :
0.18µF
Radiation Hardening :
No
Size Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.177W 7.30mmx4.50mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
e3
Mount :
Through Hole
Height :
9.5mm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
2
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
5mm
Length :
7.3mm