ECQ-UBAF333V6
Mfr.Part #
ECQ-UBAF333V6
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 300VAC RADI
Film Capacitors
Ratings :
X1
Package :
Bulk
Series :
ECQ-UB
Type :
Interference Suppression
Number of Pins :
2 Pin
Width :
6 mm
Lead Length (mm) :
4.5
Length :
18.5 mm
Product Depth (mm) :
6
Size / Dimension :
0.728 L x 0.236 W (18.50mm x 6.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Straight
Capacitance Tolerance :
± 10%
Product Type :
Radial
Voltage Rating - DC :
Lead Diameter (mm) :
0.6
Product Weight (g) :
1.7
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Termination Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Product Length (mm) :
18.5
Height - Seated (Max) :
0.630 (16.00mm)
Height :
10.5 mm
Dielectric :
PP
Size (mm) :
18.5 X 6 X 10.5
Wire Form :
Inside Crimp Standoff
Subcategory :
Capacitors
Lead Diameter :
0.6 mm
Base Product Number :
ECQ-UBAF333
Bulk
Product :
Safety Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Construction :
Plastic Rectangular Can
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Terminal Pitch (mm) :
12.5
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Seated Plane Height (mm) :
16(Max)
Voltage Rating - AC :
300V
Applications :
EMI, RFI Suppression
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Features :
RoHS :
Details
Lead Spacing :
12.5mm
Product Height (mm) :
10.5
Termination :
PC Pins
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Diameter :
Voltage :
300VAC
Suppression Class :
X1
Capacitance Value :
0.033uF
Capacitance :
33000pF
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Through Hole
Qualification :
Datasheets
ECQ-UBAF333V6
Introducing Film Capacitors Panasonic ECQ-UBAF333V6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Interference Suppression, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 110°C, Voltage:300VAC, ECQ-UBAF333V6 pinout, ECQ-UBAF333V6 datasheet PDF, ECQ-UBAF333V6 amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECQ-UBAF333V6 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.