ECQ-UAAV474S1
Mfr.Part #
ECQ-UAAV474S1
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 310VAC RAD
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
RoHS :
Details
Size / Dimension :
1.024 L x 0.354 W (26.00mm x 9.00mm)
Terminal Pitch (mm) :
22.5
Height :
16 mm
Through Hole
Package / Case :
Radial
Seated Plane Height (mm) :
16
Brand :
Width :
9 mm
Base Product Number :
ECQ-UAAV474
Product Depth (mm) :
9
Termination Style :
Packaging :
Bulk
Features :
Product :
Safety Film Capacitors
Voltage Rating - AC :
310V
Lead Diameter (mm) :
0.8
Lead Length (mm) :
20
Product Height (mm) :
16
Lead Diameter :
0.8 mm
Package :
Bulk
Size (mm) :
26 X 9 X 16
Tolerance :
20%
Mounting Type :
Length :
26 mm
-40
Product Status :
Active
Lead Spacing :
22.5mm
Ratings :
AEC-Q200, X2
Termination :
PC Pins
Capacitance Value :
0.47uF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Suppression Class :
X2
Capacitance Tolerance :
± 20%
Number of Pins :
2 Pin
Height - Seated (Max) :
0.650 (16.50mm)
Capacitance :
0.47µF
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage :
310VAC
Product Length (mm) :
26
Construction :
Plastic Rectangular Can
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Datasheets
ECQ-UAAV474S1
Introducing Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAV474S1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Type:Interference Suppression, Number of Pins:2 Pin, Voltage:310VAC, Operating Temperature:-40°C ~ 110°C, ECQ-UAAV474S1 pinout, ECQ-UAAV474S1 datasheet PDF, ECQ-UAAV474S1 amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAV474S1 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.