ECQ-UAAF393MA
Mfr.Part #
ECQ-UAAF393MA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.039UF 20% 275VAC RADI
Film Capacitors
Base Product Number :
ECQ-UAAF393
Voltage :
275VAC
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
Ratings :
Lead Diameter :
0.6 mm
Size (mm) :
15.3 X 5 X 11.5
Product Status :
Active
Lead Length (mm) :
4
Height :
11.5 mm
Voltage Rating - AC :
275V
Capacitance :
0.039 uF
Tolerance :
20%
Seated Plane Height (mm) :
11.5
Straight
HTS :
Package / Case :
Termination :
PC Pins
Terminal Pitch (mm) :
12.5
Length :
15.3 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.472 (12.00mm)
Lead Diameter (mm) :
0.6
Product Length (mm) :
15.3
RoHS :
Details
Package :
Bulk
Product Depth (mm) :
5
Applications :
EMI, RFI Suppression
Width :
5 mm
Lead Spacing :
12.5 mm
Number of Pins :
2 Pin
Size / Dimension :
0.602 L x 0.197 W (15.30mm x 5.00mm)
Capacitance Value :
0.039uF
Product Height (mm) :
11.5
Through Hole
Features :
Packaging :
Bag
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Datasheets
ECQ-UAAF393MA
Introducing Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAF393MA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:275VAC, Mounting Type:Through Hole, Type:Interference Suppression, Package / Case:Radial, Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-40°C ~ 110°C, ECQ-UAAF393MA pinout, ECQ-UAAF393MA datasheet PDF, ECQ-UAAF393MA amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAF393MA ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.