ECQ-UAAF184K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECQ-UAAF184K
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP FILM 0.18UF 10% 275VAC RADIA
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance Value :
0.18uF
Length :
17.5 mm
HTS :
Terminal Pitch (mm) :
15
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Size / Dimension :
0.689 L x 0.295 W (17.50mm x 7.50mm)
Termination Style :
Radial
Size (mm) :
17.5 X 7.5 X 14
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
10%
Brand :
Product Type :
Safety Capacitors
Lead Style :
Straight
Dielectric :
PP
Voltage Rating - AC :
275V
Lead Diameter :
0.6 mm
Features :
Applications :
EMI, RFI Suppression
Height :
14 mm
Base Product Number :
ECQ-UAAF184
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Suppression Class :
X2
Product Length (mm) :
17.5
Type :
Interference Suppression
Wire Form :
Straight
Product Height (mm) :
14
Length Tolerance (mm) :
±0.5
Package :
Bulk
Capacitance :
0.18 uF
Series :
ECQUA
RoHS :
Details
Number of Pins :
2 Pin
Product Status :
Active
Product Category :
Safety Capacitors
Product Depth (mm) :
7.5
Mounting :
Through Hole
Lead Spacing :
15 mm
Depth Tolerance (mm) :
±0.5
Lead Diameter (mm) :
0.6
Construction :
Plastic Rectangular Can
Width :
7.5 mm
Termination :
PC Pins
Ratings :
X2
Qualification :
AEC-Q200
Seated Plane Height (mm) :
14
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Lead Length (mm) :
20
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bag
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - DC :
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Height - Seated (Max) :
0.571 (14.50mm)
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
275VAC
Product :
Safety Film Capacitors
Height Tolerance (mm) :
Datasheets
ECQ-UAAF184K
Introducing Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAF184K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 110°C, Type:Interference Suppression, Number of Pins:2 Pin, Voltage:275VAC, ECQ-UAAF184K pinout, ECQ-UAAF184K datasheet PDF, ECQ-UAAF184K amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAF184K ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECQ-UAAF184K
ECQUA Radial Thin Film Capacitor 0.689L x 0.295W 17.50mm x 7.50mm 10% 0.18uF 275VAC