ECQ-UAAF124MA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECQ-UAAF124MA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.12UF 20% 275VAC RADIA
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
Suppression Class :
X2
Lead Style :
Straight
Product Type :
Safety Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.531 (13.50mm)
ECCN (US) :
EAR99
Height Tolerance (mm) :
±0.5
Voltage Rating - AC :
275V
Dielectric :
PP
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.689 L x 0.236 W (17.50mm x 6.00mm)
Ratings :
X2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
0.12 uF
Size (mm) :
17.5 X 6 X 13
Series :
ECQUA
Package :
Bulk
Height :
13 mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2 Pin
Width :
6 mm
Depth Tolerance (mm) :
±0.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage :
275VAC
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Tolerance :
20%
Product Depth (mm) :
6
Lead Diameter (mm) :
0.6
Base Product Number :
ECQ-UAAF124
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance Value :
0.12uF
Brand :
Seated Plane Height (mm) :
13
Packaging :
Bag
Wire Form :
Straight
Construction :
Plastic Rectangular Can
Package / Case :
Radial
Product Length (mm) :
17.5
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Length Tolerance (mm) :
Product :
Safety Film Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Lead Length (mm) :
4
Features :
Type :
Interference Suppression
Product Height (mm) :
13
HTS :
Product Status :
Active
Mounting :
Through Hole
Qualification :
AEC-Q200
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
15 mm
Lead Diameter :
0.6 mm
Termination Style :
Length :
17.5 mm
Product Category :
Safety Capacitors
Terminal Pitch (mm) :
15
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
ECQ-UAAF124MA
Introducing Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAF124MA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2 Pin, Voltage:275VAC, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-40°C ~ 110°C, Type:Interference Suppression, ECQ-UAAF124MA pinout, ECQ-UAAF124MA datasheet PDF, ECQ-UAAF124MA amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECQ-UAAF124MA ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.