ECQ-U3A153MG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECQ-U3A153MG
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.015UF 20% 300VAC RAD
Stock
516
In Stock :
516
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Lead Length :
20mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
833mV
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Height :
5mm
Mount :
Through Hole
Series :
ECQ-UG
Tolerance :
±20%
Dielectric :
PET
Lead Pitch :
12.5mm
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated AC :
300V
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.591Lx0.197W 15.00mmx5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
2011
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
X1
Lead Diameter :
600 µm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
27 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
EMI, RFI Suppression
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ECQ-U3A153MG
Panasonic ECQ-U3A153MG
ECQ-UG 0.015μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 833mV-DC 300V-AC Polyester, Metallized Through Hole
ECQ-U3A153MG Overview
Lead spacing is 0.492 12.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~100°C temperature capability can be operated.