ECQ-U3A104MGA
Mfr.Part #
ECQ-U3A104MGA
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 300VAC RADIAL
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Height :
8mm
Size / Dimension :
0.591Lx0.315W 15.00mmx8.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
ECQ-UG
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Published :
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Length :
15mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Applications :
EMI, RFI Suppression
Voltage - Rated AC :
300V
Dielectric :
PET
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
27 Weeks
Ratings :
X1
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
12.4968mm