ECQ-P1H363FZW
Mfr.Part #
ECQ-P1H363FZW
Description
CAP FILM 0.036UF 1% 50VDC RADIAL
Lead Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
ECQ-P(Z)
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.571Lx0.217W 14.50mmx5.50mm
Height :
17mm
Capacitance :
0.036µF
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C