ECQ-P1H242FZW
Mfr.Part #
ECQ-P1H242FZW
Description
CAP FILM 2400PF 1% 50VDC RADIAL
Tolerance :
±1%
Lead Length :
4.5mm
Height :
12.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Size / Dimension :
0.335Lx0.177W 8.50mmx4.50mm
HTS Code :
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
2400pF