ECQ-P1H152GZ
Mfr.Part #
ECQ-P1H152GZ
Description
CAP FILM 1500PF 2% 50VDC RADIAL
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Through Hole
Published :
Size / Dimension :
0.335Lx0.177W 8.50mmx4.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1500pF
Lead Free :
Contains Lead
EAR99
Dielectric :
PP
Height :
7.5mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
25mm