ECQ-P1H102GZW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECQ-P1H102GZW
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 2% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Depth :
4.5mm
Dielectric :
PP
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Capacitance :
1000pF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±2%
HTS Code :
Series :
ECQ-P(Z)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
500 µm
Lead Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.335Lx0.177W 8.50mmx4.50mm