ECQ-P1H102GZ3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECQ-P1H102GZ3
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 2% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Height :
7.5mm
Applications :
High Frequency, Switching
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1000pF
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
ECQ-P(Z)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.335Lx0.177W 8.50mmx4.50mm
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Length :
25mm
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm